Luge Canada
EN
FR

Viessmann World Cup #1, Sigulda, Latvia, November 25-26, 2000

Category Position Athlete Team Time
Doubles 1 Skel/Woeller GER 1:26.279
Doubles 2 Schmidt/Forker GER 1:26.445
Doubles 3 Grimmette/Martin USA 1:26.492
Doubles 4 Plankensteiner/Haselrieder ITA 1:26.772
Doubles 5 Schiegl/Schiegl AUT 1:26.793
Doubles 6 Brugger/Huber ITA 1:27.049
Doubles 7 Oberstolz/Gruber ITA 1:27.053
Doubles 8 Tchaban/Zikov RUS 1:27.230
Doubles 9 Linger/Linger AUT 1:27.395
Doubles 10 C.Moffat/Pothier CAN 1:27.450
Doubles 11 Suharevs/Leksis LAT 1:27.471
Doubles 12 Thorpe/Ives USA 1:27.620
Doubles 13 Albrecht/M.Moffat CAN 1:27.630
Doubles 14 Leitner/Resch GER 1:28.127
Doubles 15 Mick/Marx SVK 1:28.346
Doubles 16 Irists/Berkolds LAT 1:28.355
Doubles 17 Radu/Tican ROM 1:28.904
Doubles 18 Dobrinin/Tchudinov RUS 1:28.937
Doubles 19 Kuzmitcha/Veselov RUS 1:29.144
Doubles 20 Soederberg/Walden SWE 1:29.359
Doubles 21 Dainis/Berzins LAT 1:30.066
Doubles 22 Urbanski/Mukhin UKR 1:33.369
Doubles 23 Riha/Dreser CZE 1:35.362
Doubles 99 Kruczek/Piekarski POL
Category Position Athlete Team Time
Men 1 Armin Zoeggeler ITA 1:38.025
Men 2 Karsten Albert GER 1:38.111
Men 3 Markus Prock AUT 1:38.134
Men 4 Albert Demtschenko RUS 1:38.161
Men 5 Jens Mueller GER 1:38.277
Men 6 Adam Heidt USA 1:38.436
Men 7 Tony Benshoof USA 1:38.443
Men 8 Wilfried Huber ITA 1:38.478
Men 9 Robert Fegg GER 1:38.499
Men 10 Georg Hackl GER 1:38.516
Men 11 Martins Rubenis LAT 1:38.822
Men 12 Johan Rousseau FRA 1:38.985
Men 13 Rainer Margreiter AUT 1:39.002
Men 14 Jaroslav Slavik SVK 1:39.038
Men 15 Tyler Seitz CAN 1:39.060
Men 16 Reinhold Rainer ITA 1:39.193
Men 17 Viktor Kneib RUS 1:39.235
Men 18 Guntis Rekis LAT 1:39.448
Men 19 Nauris Skrautins LAT 1:39.531
Men 20 Nick Sullivan USA 1:39.684
Men 21 Alexej Gorlatschov RUS 1:39.844
Men 22 Stefan Hoehener SUI 1:40.000
Men 23 Martin Abentung AUT 1:40.116
Men 24 Yann Frichteau FRA 1:40.315
Men 25 Chris Moffat CAN 1:40.366
Men 26 Danil Tchaban RUS 1:40.535
Men 27 Mike Moffat CAN 1:40.618
Men 28 Jan Eichhorn GER 1:40.844
Men 29 Bengt Walden SWE 1:40.929
Men 30 Julien Decharne FRA 1:41.193
Men 31 Walter Marx SVK 1:41.407
Men 32 Evgeniy Shabarov RUS 1:41.478
Men 33 Igor Urbanski UKR 1:41.922
Men 34 Mark Hatton GBR 1:42.034
Men 35 Lubomir Mick SVK 1:42.334
Men 36 Kaspars Dumbis LAT 1:42.483
Men 37 Kyle Connelly CAN 1:42.518
Men 38 Juris Sics LAT 1:42.693
Men 39 Andrew Croucher GBR 1:42.959
Men 40 Jan Dolak CZE 1:43.308
Men 41 Karl Rusnak SVK 1:43.685
Men 42 Michal Dreser CZE 1:43.960
Men 43 Marian Tican ROM 1:44.504
Men 44 Eugen Radu ROM 1:44.524
Men 99 Jeff Christie CAN
Men 99 Reto Gilly SUI
Men 99 Przemec Pitron POL
Category Position Athlete Team Time
Women 1 Silke Kraushaar GER 1:26.341
Women 2 Sylke Otto GER 1:26.538
Women 3 Angelika Neuner AUT 1:26.810
Women 4 Iluta Gaile LAT 1:26.975
Women 5 Sonja Manzenreiter AUT 1:27.098
Women 6 Barbara Niedernhuber GER 1:27.235
Women 7 Lilian Ludan UKR 1:27.430
Women 8 Veronika Halder AUT 1:27.441
Women 9 Ashley Hayden USA 1:27.538
Women 10 Brenna Margol USA 1:27.624
Women 11 Becky Wilczak USA 1:27.730
Women 12 Waltraud Schiefer ITA 1:28.138
Women 13 Sonja Wiedemann GER 1:28.323
Women 14 Regan Lauscher CAN 1:28.375
Women 15 Courtney Zablocki USA 1:28.390
Women 16 Simone Eder AUT 1:28.443
Women 17 Anastasia Tamboceeva RUS 1:28.529
Women 18 Arva Aparjode LAT 1:28.624
Women 19 Oryslava Tscuchlib UKR 1:28.677
Women 20 Anastasija Antonova RUS 1:28.769
Women 21 Margarita Klimenko RUS 1:28.830
Women 22 Veronika Sabolova SVK 1:28.981
Women 23 Nadja Unterholzner ITA 1:29.015
Women 24 Arnita Ancena LAT 1:29.033
Women 25 Sandra Jaeger LIE 1:29.322
Women 26 Anna Patrascu ROM 1:29.662
Women 27 Monika Romanczuk POL 1:29.797
Women 28 Marketa Jeriova CZE 1:29.876
Women 29 Julia Anashkina RUS 1:29.923
Women 30 Alena Ninisova SVK 1:30.248
Women 31 Joanna Tyrna POL 1:31.712
Women 32 Anahita Panjawi NOR 1:32.234
Women 33 Celine Ore NOR 1:33.755
Women 34 Silvia Dobija POL 1:39.147
Women 99 Anna Orlova LAT