Luge Canada
EN
FR

Jr. World Cup Final, , March 1, 2000

Category Position Athlete Team Time
Jr Doubles 1 Anderson/Wohlleb USA 297
Jr Doubles 2 Pfalz/Biedermann GER 230
Jr Doubles 3 Griffall/Joye USA 225
Jr Doubles 4 Schuerer/Dietzsch GER 219
Jr Doubles 5 Riha/Dreser CZE 216
Jr Doubles 6 Rusa/Krumins LAT 205
Jr Doubles 7 Lavicevics/Kirkis LAT 197
Jr Doubles 8 Ninis/Cech SVK 174
Jr Doubles 9 Albrecht/M.Moffat CAN 170
Jr Doubles 9 Linger/Linger AUT 170
Jr Doubles 11 Shevchenko/Grusnik RUS 110
Jr Doubles 12 Kis/Hartsula UKR 104
Jr Doubles 13 Dobrinin/Tschudinov RUS 92
Jr Doubles 14 Lorenz/Baude GER 85
Jr Doubles 15 Gontarz/Lipinski POL 73
Jr Doubles 16 Bertz/Guenther GER 60
Jr Doubles 17 Reuter/Blaschek GER 55
Jr Doubles 18 Hoehener/Fluri SUI 50
Jr Doubles 19 Habegger/Fluri SUI 46
Jr Doubles 20 Kriczek/Piekarski POL 42
Jr Doubles 20 Cech/Stefanik SVK 42
Jr Doubles 22 Schwienbacher/Kofler ITA 39
Jr Doubles 23 Constantin/Negotei ROM 34
Jr Doubles 24 Habegger/Korrodi SUI 32
Jr Doubles 25 Hoerhager/Eigentler AUT 0
Category Position Athlete Team Time
Jr Men I 1 Jeff Christie CAN 400
Jr Men I 2 Patrick Dietzsch GER 275
Jr Men I 3 Andreas Graitl GER 251
Jr Men I 4 Josef McShinsky USA 242
Jr Men I 5 Nico Oetzel GER 225
Jr Men I 6 Logan Gastio USA 195
Jr Men I 7 Armin Pfister AUT 170
Jr Men I 8 Juris Sics LAT 165
Jr Men I 9 Yukio Grifall USA 163
Jr Men I 10 Bernhard Prinod ITA 156
Jr Men I 11 Peter Kitzberger CZE 149
Jr Men I 12 Patrick Guenther GER 133
Jr Men I 13 Thomas Girod FRA 128
Jr Men I 14 Sergej Dobrinin RUS 121
Jr Men I 15 Daniel Joye USA 120
Jr Men I 16 Arnaud Regazzoni FRA 117
Jr Men I 17 Peter Penz AUT 102
Jr Men I 18 David Mair ITA 89
Jr Men I 19 Matt Mortensen USA 87
Jr Men I 20 Christian Eigentler AUT 85
Jr Men I 21 Guido Korrodi SUI 83
Jr Men I 22 Sergej Tschudinov RUS 70
Jr Men I 23 Domen Pociecha SLO 65
Jr Men I 24 Arturs Galejy LAT 60
Jr Men I 25 Marco Korrodi SUI 58
Jr Men I 26 Peter Fischnaller Hans ITA 53
Jr Men I 27 Damien Cressend FRA 43
Jr Men I 28 Artem Golotov RUS 42
Jr Men I 28 Matt McMurray CAN 42
Jr Men I 28 Georg Fischler AUT 42
Jr Men I 31 Martin Steinlechner AUT 40
Jr Men I 32 Maris Kirgiis LAT 39
Jr Men I 33 Andris Sics LAT 34
Jr Men I 34 Denis Zintchenko RUS 32
Jr Men I 35 Karlis Zale LAT 30
Jr Men I 36 Vladimir Bathenov RUS 26
Jr Men I 37 Kristof Lipinski POL 23
Jr Men I 37 Michael Lechner ITA 23
Jr Men I 39 Ki Joo Se KOR 21
Jr Men I 40 Petr Stefanik CZE 20
Jr Men I 41 Jin Lee Hak KOR 19
Jr Men I 42 Young Lee Chang KOR 18
Jr Men I 43 Kyu Kim Min KOR 0
Jr Men I 44 Daniel Cech SVK 0
Category Position Athlete Team Time
Jr Men II 1 David Moeller GER 335
Jr Men II 2 Kyle Connelly CAN 310
Jr Men II 3 Mike Moffat CAN 256
Jr Men II 4 Martin Abentung AUT 220
Jr Men II 5 Grant Albrecht CAN 212
Jr Men II 6 Jan Eichhorn GER 208
Jr Men II 7 Patrick Anderson USA 207
Jr Men II 8 Markus Moderegger GER 186
Jr Men II 9 Michal Kvicala CZE 166
Jr Men II 10 Jan Dolack CZE 152
Jr Men II 11 Patrick Schuerer GER 149
Jr Men II 12 Jonathan Gray USA 130
Jr Men II 13 Denis Bertz GER 124
Jr Men II 14 Brian Wohlleb USA 117
Jr Men II 15 Stefan Dichtl AUT 108
Jr Men II 16 Victor Kneib RUS 106
Jr Men II 17 Anton Hoerhager AUT 105
Jr Men II 18 Frank Soccal GER 99
Jr Men II 19 Patrick Schwienbacher ITA 97
Jr Men II 20 Julien Decharne FRA 91
Jr Men II 21 Josef Ninis SVK 86
Jr Men II 22 Boris Yvai FRA 83
Jr Men II 23 Martin Hilber AUT 82
Jr Men II 23 Patrick Habegger SUI 82
Jr Men II 23 Adam Cech SVK 82
Jr Men II 26 Jevgenij Shabarov RUS 78
Jr Men II 27 Michal Dreser CZE 75
Jr Men II 28 Alexandr Gorlatchev RUS 60
Jr Men II 29 Klaus Kofler ITA 58
Jr Men II 30 Ryan Paton CAN 56
Jr Men II 31 Martin Bosshard SUI 54
Jr Men II 32 Przemek Pochlod POL 49
Jr Men II 33 Andriy Kis UKR 48
Jr Men II 33 Taras Hartsula UKR 48
Jr Men II 35 Alexander Oberhammer ITA 43
Jr Men II 36 Stefan Hoehener SUI 39
Jr Men II 37 Daniel Gontarz POL 36
Jr Men II 38 Slava Nosik RUS 32
Jr Men II 38 Normunds Linde LAT 32
Jr Men II 40 Roger Fluri SUI 30
Jr Men II 41 Vjatcheslav Nosik RUS 28
Jr Men II 41 Kiril Serikov RUS 28
Jr Men II 43 Juris Rusa LAT 26
Jr Men II 44 Kaspars Dumpis LAT 24
Jr Men II 45 Armin Pfister AUT 23
Jr Men II 46 Gatis Lavicevics LAT 22
Jr Men II 47 Daniel Zimmermann AUT 21
Jr Men II 48 Stefan Biland SUI 17
Jr Men II 48 Christian Eigentler AUT 17
Jr Men II 50 Marian Negotei ROM 10
Jr Men II 51 Sebastian Constantin ROM 9
Category Position Athlete Team Time
Jr Women I 1 Anja Eberhard GER 400
Jr Women I 2 Anja Huber GER 325
Jr Women I 3 Vika Gatker USA 240
Jr Women I 4 Maija Tiruma LAT 229
Jr Women I 5 Nina Reitmeyer AUT 205
Jr Women I 6 Steffi Kappen GER 201
Jr Women I 7 Julia Clukey USA 188
Jr Women I 8 Sabine Wuertenberger AUT 180
Jr Women I 9 Melanie Ougier FRA 159
Jr Women I 10 Maija Petuchova RUS 152
Jr Women I 11 Rosolana Bilyakovska UKR 119
Jr Women I 12 Claudine Fluri SUI 115
Jr Women I 12 Martina Kocher SUI 110
Jr Women I 14 Aija Katkovska LAT 85
Jr Women I 15 Barbara Pilih SLO 81
Jr Women I 16 Suzanne Gill USA 68
Jr Women I 17 Linda Bileniece LAT 60
Jr Women I 18 Monika Romanczuk POL 50
Jr Women I 19 Sabine Mathes AUT 46
Jr Women I 19 Dace Paulika LAT 46
Jr Women I 21 Ivona Ramzova SVK 42
Jr Women I 22 Lesya Artymovich UKR 36
Jr Women I 23 Sabina Dobija POL 32
Jr Women I 24 Raluca Stramaturaru ROM 26
Category Position Athlete Team Time
Jr Women II 1 Vroni Kurz GER 340
Jr Women II 2 Julia Schaefer GER 285
Jr Women II 3 Anna Tielke GER 275
Jr Women II 4 Arnita Ancena LAT 242
Jr Women II 5 Nicole Oliveira USA 209
Jr Women II 6 Veronika Sabolova SVK 197
Jr Women II 6 Tatjana Huefner GER 197
Jr Women II 8 Juliane Meinhold GER 189
Jr Women II 9 Iveta Sokolikova SVK 176
Jr Women II 10 Maria Feichter ITA 158
Jr Women II 11 Joanna Tyrna POL 139
Jr Women II 12 Zaneta Pavlovicova CZE 137
Jr Women II 12 Sylwia Dobija POL 137
Jr Women II 14 Karin Dorfmann ITA 127
Jr Women II 15 Jana Okuliarova SVK 116
Jr Women II 16 Veronika Halder AUT 115
Jr Women II 17 Claudia Lintner AUT 113
Jr Women II 18 Julia Anaschkina RUS 107
Jr Women II 19 Aleksandra Kupczynska POL 84
Jr Women II 20 Corina Schenkewitz SUI 71
Jr Women II 21 Oleksandra Artymovych UKR 68
Jr Women II 22 Regan Lauscher CAN 55
Jr Women II 23 Sandra Wuertenberger AUT 50
Jr Women II 24 Svitlana Druz UKR 47
Jr Women II 25 Aleksandra Rodionova RUS 42
Jr Women II 26 Irita Berzina LAT 39
Jr Women II 27 Daiga Tairita LAT 36
Jr Women II 28 Anastasiy Antonova RUS 34
Jr Women II 28 Maija Tiruma LAT 34
Jr Women II 30 Nicole Simon CAN 32
Jr Women II 30 Olga Jurjewa RUS 32
Jr Women II 32 Sabine Wuertenberger AUT 30
Jr Women II 32 Anastasija Tombovceva RUS 30
Jr Women II 34 Celine Ore NOR 23
Jr Women II 35 Raluca Ghiberdicu ROM 22
Jr Women II 36 Nina Reithmaier AUT 18