Luge Canada
EN
FR

Jr. World Cup #3, Oberhof, Germany, December 15-16, 2000

Category Position Athlete Team Time
Jr Men I 1 Ian Cockerline CAN 1:29.257
Jr Men I 2 Sam Edney CAN 1:29.777
Jr Men I 3 Andi Langenhan GER 1:29.910
Jr Men I 4 David Mair ITA 1:29.933
Jr Men I 5 Andi Graitl GER 1:30.037
Jr Men I 6 Logan Gastio USA 1:30.383
Jr Men I 7 Mike Gerner GER 1:30.802
Jr Men I 8 Robert Eschrich GER 1:30.830
Jr Men I 9 Matt Mortensen USA 1:30.850
Jr Men I 10 Bernhard Prinoth ITA 1:30.907
Jr Men I 11 Daniel Pfister AUT 1:31.453
Jr Men I 12 Dan Joye USA 1:31.570
Jr Men I 13 Yukio Griffal USA 1:31.646
Jr Men I 14 Hans Fischnaller ITA 1:31.732
Jr Men I 15 Lukas Broz CZE 1:31.966
Jr Men I 16 Zachary Layton USA 1:32.003
Jr Men I 17 Damen Pociecha SLO 1:32.050
Jr Men I 18 Andris Sics LAT 1:32.124
Jr Men I 19 Kristian Skari NOR 1:32.147
Jr Men I 20 Peter Penz AUT 1:32.221
Jr Men I 21 Leonardo Alves BRA 1:34.662
Jr Men I 22 Adam Babka CZE 1:35.196
Jr Men I 23 Marco Korrodi SUI 1:36.376
Jr Men I 24 Anatoliy Hurin UKR 1:36.852
Jr Men I 99 Andriy Schurtin UKR
Category Position Athlete Team Time
Jr Men II 1 David Moeller GER 1:37.458
Jr Men II 2 Jan Eichhorn GER 1:37.895
Jr Men II 3 Denis Bertz GER 1:38.023
Jr Men II 4 Frank Soccal GER 1:38.256
Jr Men II 5 Patrick Schuerer GER 1:38.343
Jr Men II 6 Patrick Dietzsch GER 1:38.357
Jr Men II 7 Kiril Serikov RUS 1:38.844
Jr Men II 8 Patrick Anderson USA 1:38.859
Jr Men II 9 Andrew McConnell USA 1:39.738
Jr Men II 10 Brian Wohlleb USA 1:39.842
Jr Men II 11 Juris Sics LAT 1:39.970
Jr Men II 12 Patrick Schwienbacher ITA 1:40.436
Jr Men II 13 Martin Hilber AUT 1:40.467
Jr Men II 14 Sergei Dobrinin RUS 1:40.583
Jr Men II 15 Armin Pfister AUT 1:40.583
Jr Men II 16 Christian Eigentler AUT 1:40.611
Jr Men II 17 Kaspars Dumpis LAT 1:40.855
Jr Men II 18 Stefan Biland SUI 1:40.867
Jr Men II 19 Adam Cech SVK 1:40.889
Jr Men II 20 Klaus Kofler ITA 1:40.982
Jr Men II 21 Anton Hoerhager AUT 1:41.034
Jr Men II 22 Jon Gray USA 1:41.071
Jr Men II 23 Przemek Pitron POL 1:41.422
Jr Men II 24 Michal Kvicala CZE 1:41.500
Jr Men II 25 Przemek Pochlod POL 1:41.521
Jr Men II 26 Ryan Paton CAN 1:41.545
Jr Men II 27 Josef Ninis SVK 1:42.143
Jr Men II 28 Sergei Tchudinov RUS 1:47.983
Jr Men II 29 Taras Hartsula UKR 1:49.206
Jr Men II 30 Andriy Kis UKR 1:49.493
Jr Men II 31 Jorgen Krause CAN 2:06.041
Category Position Athlete Team Time
Jr Women I 1 Julia Clukey USA 1:24.770
Jr Women I 2 Heike Kobylka GER 1:25.127
Jr Women I 3 Martina Kocher SUI 1:25.156
Jr Women I 4 Steffi Kappen GER 1:25.412
Jr Women I 5 Vika Gatker USA 1:25.481
Jr Women I 6 Aija Katkovska LAT 1:26.040
Jr Women I 7 Meaghan Simister CAN 1:26.100
Jr Women I 8 Anika Meissner GER 1:26.474
Jr Women I 9 Jana Sisajova SVK 1:27.530
Jr Women I 10 Lina Harnes NOR 1:30.803
Jr Women I 11 Yuliya Dudar UKR 1:31.967
Jr Women I 12 Yuliya Bilska UKR 1:33.642
Jr Women I 13 Roskol Bilyakovska UKR 1:26.297
Jr Women I 99 Masa Topole SLO